poniedziałek, 6 stycznia 2014

Spacerkiem po województwach - żupania kopriwnicko-kriżewczyńska

Kontynuując wizyty składane w tych chorwackich województwach, które nie są jeszcze tłumnie odwiedzane przez turystów dziś zapraszam do żupanii kopriwnicko-kriżewczyńskiej (tak tłumaczy to Wikipedia, a kimże jestem, żeby kłócić się z „ciocią Wiki”).  Województwo to nie jest zresztą wcale anonimowe, spora grupa Polaków może bowiem kojarzyć je zarówno z solidną kobiecą drużyną piłki ręcznej, jak i z… przyprawami. Ale po kolei.


Podstawowe informacje

Żupania kopriwnicko-kriżewczyńska (koprivničko-križevačka županija) jest zlokalizowana w północno-zachodniej części Republiki Chorwacji. Od północy graniczy z Węgrami, styka się przy tym z żupaniami: medzimurską, varażdińską, zagrzebską, bielowarsko-bilogorską oraz viroviticzko-podrawską. Województwo zajmuje obszar 1.748 kilometrów kwadratowych, na którym mieszka stale około 124 500 mieszkańców. Miłośników danych statystycznych z pewnością zainteresuje to, że jest to siedemnaste pod względem wielkości chorwackie województwo, w którym mieszka około 2,8 procent obywateli Chorwacji. Zdecydowaną większość mieszkańców żupanii stanowią Chorwaci, wyróżnia się jednak również serbska mniejszość narodowa (koło 2 procent mieszkańców).
Niewielka żupania jest dość ciekawie ukształtowana geograficznie. Jej północny wschód zajmuje dolina rzeki Drawy. Znaczną część województwa zajmuje przy tym pasmo górskie Kalnik oraz wzgórza Bilogory. Nad Dravą rozwija się rolnictwo, dolina rzeki obfituje jednak również w bogactwa naturalne, wśród których wypada wspomnieć przede wszystkim o dość dużych pokładach ropy naftowej i gazu ziemnego.

Odrobina historii

Pierwsze wzmianki na temat żupana kriżewczyńskiego pochodzą z końca dwunastego wieku, na terenie dzisiejszego województwa istniało jednak przez większość czasu skupisko mniejszych żupanii. Do połączenia większości z nich doszło w połowie czternastego wieku. Dane pochodzące z tamtych czasów wskazują, że region nie miał jasno określonej stolicy, za najważniejszy jego ośrodek uznawany był zaś ten, w którym, w danym momencie, znajdował się wielki żupan. W odpowiedzi na zagrożenie tureckie żupania połączyła się z ośrodkiem władzy zlokalizowanym w Zagrzebiu, na czele tworu odpowiedzialnego w głównej mierze za obronę ziem chorwackich przed atakami tureckimi stał zaś podban. Żupania kriżewczyńska nie utraciła jedna swojej tożsamości, o czym najlepiej świadczy jej ponowne utworzenie w 1759 roku. Centrum województwa stało się wówczas miasto Križevci, które utrzymywało tę funkcję aż do 1886 roku, gdy doszło do połączenia dwóch jednostek terytorialnych i powstania żupanii bielowarsko-kriżewczyńskiej ze stolicą w mieście Bjelovar.
Żupania kopriwnicko-kriżewczyńska w jej dzisiejszym kształcie powstało w roku 1993. Jej stolicą zostało miasto Koprivnica, a pierwszym żupanem - Ivan Stančer reprezentujący HSS. Podział administracyjny województwa obejmuje 3 miasta i 22 gminy.

Miejscowości, które warto odwiedzić:

·         Koprivnica
·         Križevci
·         Rasinja
·         Molve
·         Koštar Podravski
·         Kalnik
·         Hlebine
·         Gola
·         Đurđevac
·         Ferdinandovac

Atrakcje turystyczne

1.       Kościół Wniebowstąpienia NMP w Molve
2.       Ścieżka edukacyjna na wzgórzu Kalnik
3.       Kaplica pod wezwaniem świętego Andrzeja w Kamešnicy (Kalnik)
4.       Kościół pod wezwaniem świętego Brykcjusza w Kalniku
5.       Zabudowa staromiejska w Kalniku
6.       Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, Molve
7.       Kalnik (szczyt)
8.       Katedra grekokatolicka w mieście Križevci
9.       Barokowy kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej, Legrad
10.   Ogród zoologiczny, Križevci
11.   Synagoga w Koprivnicy
12.   Stary i nowy ratusz w Koprivnicy
13.   Barokowe domy i pałace, Koprivnica
14.   Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Mikołaja, Koprivnica
15.   Kaplica pod wezwaniem świętej Rozalii, Đurđevac
16.   Muzeum Regionalne, Virje
17.   Kościół pod wezwaniem świętego Jerzego, Đurđevac
18.   Muzeum Spożywcze Podravka
19.   Muzeum Miejskie w Koprivnicy
20.   Muzeum Miejskie, Križevci
21.   Zamek Gornja Rijeka
22.   Zamek Inkey
23.   Dtare Miasto, Đurđevac.


Strony, które warto odwiedzić:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz