Chorwacja - geografia

Wskazanie na mapie Chorwacji przychodzi nam z coraz większą łatwością. Mówimy o państwie coraz bardziej atrakcyjnym jako miejsce wakacyjnego wypoczynku, Chorwacja jest jednak rozpoznawalna również ze względu na swój charakterystyczny kształt przypominający „rogal”, „półksiężyc”, czy też „ptaka w locie”. Warto jednak dowiedzieć się nieco więcej na temat położenia tego wyjątkowego kraju.

Wschodnią granicę Chorwacji stanowi Morze Adriatyckie i to właśnie ono jest najczęstszym celem wizyt turystów. Chorwacja, choć niewielka, może jednak pochwalić się całkiem sporą liczbą sąsiadów. Są to Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Węgry i Słowenia, z tą ostatnią przy tym Chorwacja posiada zarówno granicę lądową, jak i morską. Warto zauważyć, że na lądzie Chorwacja nie graniczy z Włochami, a odkrycie to zaskakuje często nawet stałych gości wypoczywających w tym kraju.

Najbardziej klasyczny podział geograficzny mówi o istnieniu Chorwacji nizinnej (panońskiej), nadmorskiej i górskiej, warto jednak pamiętać o tym, że w państwie tym dominują niziny, a nawet na terenach pofałdowanych wzniesienia nie osiągają imponujących wysokości. Najwyższe chorwackie pasma górskie to Dinara, Kamešnica, Biokovo, Velebit, Velika Kapela, Risnjak, Svilaja oraz Snježnik, warto jednak zauważyć, że żadne z nich nie przekracza 2000 metrów wysokości. Choć chorwackie góry nie są zbyt wysokie, Morze Adriatyckie potrafi zachwycać swoją głębokością (co jest informacją szczególnie satysfakcjonująca tych z nas, którzy planują korzystać z jego uroków podczas nurkowania). Tu warto zwrócić uwagę, że jego północna część jest dość płytka, podczas gdy na południu głębokość morza wynosi ponad 200 metrów.

Najbardziej popularne określenie Chorwacji to „kraj tysiąca wysp” i rzeczywiście wyspy są jej prawdziwą ozdobą. Co ciekawe, jest ich więcej niż tysiąc, a najnowsze badania mówią o liczbie 1246. Zdecydowana większość to wyspy na tyle niewielkie lub niekorzystnie ukształtowane, że nie posiadają swoich stałych mieszkańców, nie brakuje zaś i takich, które upodobały sobie przede wszystkim ptaki i zwierzęta. Stałych mieszkańców posiada zaledwie 69 wysp, charakterystyczna jest przy tym tendencja do ich wyludniania się, życie na stałym lądzie wydaje się bowiem zdecydowanie łatwiejsze.

Samo Morze Adriatyckie znane jest przede wszystkim z tego, że jest wyjątkowo przejrzyste, biolodzy zwracają zaś uwagę i na to, że ewenementem na skalę światową bywają niektórzy przedstawiciele tutejszej flory i fauny. Atut ten doceniają zwłaszcza nurkowie, którzy mogą obecnie wybierać wśród ponad osiemdziesięciu lokalizacji umożliwiających im nie tylko podglądanie morskich roślin i żyjących mieszkańców głębin, ale również penetrowanie zatopionych statków, a nawet… poszukiwanie skarbów.
Osoby, które poszukują jezior zlokalizowanych na terenie Chorwacji mogą być nieco mniej zadowolone niż nurkowie, nie ma ich bowiem zbyt dużo. Te jednak, które można tu podziwiać, zachwycają swoim pięknem, a słynne Plitvička jezera to tylko jeden z wielu przykładów.

Chorwacja znana jest również ze swoich parków narodowych powstających po to, aby chronić najpiękniejsze miejsca i dbać o to, by ich niepowtarzalny wygląd mógł cieszyć również kolejne pokolenia. Statusem tym cieszą się:

- Plitvička jezera,
- Krka,
- Sjeverni Velebit,
- Brijuni,
- Kornati,
- Paklenica,
- Risnjak

- Mljet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz